Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
25 postów 168 komentarzy

Kłamstwo przeminie,prawda nie zginie

Adam Zawrat - Prawda, cnota i sprawiedliwość z jednego pochodzą gniazda. Trudno dla nich znaleźć rymowanie.

Jakim państwem ma być Polska?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy nikt nie widzi tego, że takie katastrofy, to objaw słabego państwa? Takie rzeczy dzieją się w państwie źle zarządzanym.

Jakim państwem ma być Polska?

Jesteśmy mistrzami ceremonii. To jest jedyna rzecz, do której poważnie podchodzimy. Można odnieść wrażenie, że określonymi uroczystościami chcemy przykryć winnych i zaniedbania. Tak było po katastrofie smoleńskiej, tak jest i teraz po zderzeniu dwóch pociągów pod Szczekocinami. Jest tragedia, a winnych szuka się gdzieś na samym dole. Jeden niewinny człowieczek ma ponieść odpowiedzialność za zaniedbania systemu.

Niezależnie bowiem od odpowiedzialności konkretnego człowieka, widać wyraźnie, że takie tragedie są jakby polską specjalnością. Aby mogła powstać sytuacja, że ktoś na określonym posterunku popełni błąd lub spowoduje awarię, muszą zaistnieć sprzyjające warunki i okoliczności. Nawarstwiające się latami zaniedbania, bylejakość, a przede wszystkim brak odpowiedzialności polityków i urzędników za powierzone im odcinki działalności, w odpowiedniej częstotliwości ujawnia się w postaci kolejnych głośnych tragedii. Te mniejsze są skutecznie tuszowane przez propagandę, a te o rozgłosie światowym okrywane są nadzwyczajną gorliwością ceremonialną. Uroczystości pogrzebowe, żałoba narodowa, wypłaty nadzwyczajnych odszkodowań i inne pijarowskie chwyty w dalszym ciągu mają skutecznie ukrywać prawdziwe zło.

Nikt już nie będzie mówił o raportach NIK, liście związkowców do premiera w sprawie zaniedbań w obszarze polskich kolei, niewłaściwościach powstałych po tzw. reformie kolejnictwa, czy niewykorzystanych środkach finansowych na infrastrukturę kolejową. Nikt o tym nie chce mówić i nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności. Służebną rolę w dalszym ciągu spełniają dziennikarze, którym jakby zabrakło języka w gębie i potracili poczucie rzeczywistości, znajomości tematu, by zadać konieczne pytania, zapraszanym do studia przedstawicielom rządu i parlamentu.

Czy nikt nie widzi tego, że takie katastrofy, to objaw słabego państwa? Takie rzeczy dzieją się w państwie źle zarządzanym, gdzie poszczególne instytucje są nieprawidłowo zorganizowane, w których piastowanie synekur jest sposobem na życie,  a obowiązujące na całym świecie zasady i procedury, są jedynie zbiorem nikomu nie potrzebnej makulatury. Nikt mi nie wmówi, że sytuacja, kiedy minister na stanowisku uczy się i zapoznaje ze swoim resortem, jest rozwiązaniem optymalnym.

Dzisiaj jest sprawa kolejowa, wczoraj była smoleńska, a jutro może być zupełnie inna. Prawdopodobieństwo jest bardzo duże, bowiem przesłanki są widoczne na każdym kroku. Panuje w naszym kraju system, w którym nie tylko nie chcemy uczyć się tam, gdzie powinniśmy, ale również niczego nie uczą nas nasze własne błędy.

Niestety, nie dotyczy to tylko obecnej opcji politycznej, chociaż zapowiedzi były tym razem najgłośniejsze. Mamy korupcję, łamanie prawa, nie troszczymy się o własne państwo, a coraz częściej straty ponoszą jedynie obywatele. Zarządzający, tzw. polskie elity są jakby poza zasięgiem kontroli i odpowiedzialności. Do dymisji podaje się minister na skutek zamachu samobójczego skazanego, a nikt nie poczuwa się do winy, nikt nie ponosi odpowiedzialności za tragedie, po których ogłasza się żałobę narodową.

Nie zgadzajmy się na takich polityków, nie zgadzajmy się by ministrowie i ich urzędnicy nie poczuwali się do odpowiedzialności, nie zgadzajmy się, by nagminnie łamano prawo i obchodzono obowiązujące procedury, wskazujmy dziennikarzy przykrywających ten niedowład. To jest nie tylko ich państwo, to jest też nasz kraj i nie tak wyobrażamy sobie jego funkcjonowanie. A może zbyt rzadko dyskutujemy o naszym państwie? Proponuję:

//www.klubinteligencjipolskiej.pl/index.php/nasze-publikacje.html

 

KOMENTARZE

 • @autor
  Jakim państwem ma być Polska?......................a ma być ???????????
 • Brak szacunku dla państwa.
  W mediach widzimy gadające głowy pełne skruchy i zatroskania. To jest słaba, aktorska gra. Telewizja znalazła temat do zwiększenia odcinków reklamowych, a politycy możliwość zyskiwania kolejnych głosów. Ciekawe, dlaczego ani prezydent, ani premier do czasu katastrofy nie zainteresowali się tematem infrastruktury. Wystarczy dokonać porównań w wydatkach na infrastrukturę w poszczególnych państwach UE, by wiedzieć, że oprócz niezliczonej ilości spółek, jakie powstały po likwidacji PKP, niczego dobrego w ostatnich latach nie zrobiono. Przerażająca jest ta beztroska naszych władz do nawarstwiających się zaniedbań, lekceważenie potrzeb i poczucie bezkarności wobec tragicznych skutków, jakich jesteśmy świadkami w różnych odstępach czasowych.
  Propaganda usiłuje zasypać nas teraz drobiazgami wynikającymi z prowadzonego śledztwa, a jednocześnie nikt nie usiłuje szerzej spojrzeć na ten wrażliwy problem. A przecież pierwotne tutaj powinny być decyzje, a raczej ich brak na szczeblu ministerialnym oraz pomijanie zasad i procedur wypracowanych w poprzednich okresach.
 • @Michał Podobin 14:13:50
  Hola hola to nie gadające głowy , bardzo proszę nie obrażać gadających głów !!
  Jeśli już , to BEŁKOCZĄCE ŁBY ewentualnie BEŁKOTAJĄCE MORDY !!!

  Skoro , świt radyjka czy też telewizorki zapodają wywody tych samych ZBOCZKÓW medialnych , tych samych IDIOTÓW , tych samych przypałów z życia tz. PUBLICZNEGO !!??

  "dziennikarzyna " radiowo , telewizyjna , to nic innego jak zbocze EMOCJONALNY !

  "polityk" to podobnie IMBECYL , łajza , kretyn, dewiant ŻYCIA CODZIENNEGO !!!

  Co robią "dziennikarz" z "politykiem " jak n ie są w mediach ?

  Ano się DUPCZĄ i bzykają WZAJEMNIE !!!!!!!!!!!
 • Czy nikt nie widzi tego, że takie katastrofy, to objaw słabego państwa?
  Ja widzę, szanowny Autor widzi, jeszcze parę osób by się z pewnością znalazło.. tylko co nam po tym, skoro żyjemy w demokracji a WIĘKSZOŚĆ widzi tylko tyle - ile się jej pokaże w tv...

  Widzę i krew mnie czasem zalewa...

  Jesteśmy bardzo słabym państwem, słabym przede wszystkim głupotą swoich obywateli, którzy wierzą, że państwo może im cokolwiek "zapewnić" - a najlepiej jeszcze "bezpłatnie" (sic!) lub, że politycy i urzędnicy się o nas naprawdę troszczą i dbają lepiej niż my sami o siebie (sic!) i o siebie nawzajem.

  I jak widać nawet najcięższe DOWODY w postaci trupów (pogotowie i pawulon, dwa pociągi na tym samym torze, błędy lekarskie, stan nawierzchni i stan techniczny pojazdów) nie są w stanie dać do myślenia naszym rodakom, że jak coś jest wspólne czyli państwowe - to znaczy, że jest niczyje i NIKT O TO NIE DBA więc jest najgorszej możliwe jakości.
  A ponieważ nie swoje pieniądze się najlepiej wydaje - to to co państwowe jest również najdroższe jak to tylko możliwe.

  Tym o to sposobem jedyne co nam państwo tak naprawdę "zapewnia" - na co sami nigdy byśmy sobie nie mogli pozwolić - to BIEDA, zubożenie społeczeństwa i wszechobecne dziadostwo (bylejakość) połączone z całkowitą bezkarnością urzędników i polityków.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY